
Drzwi to jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Pełnią zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne — chronią prywatność domowników, zabezpieczają przed niepożądanym dostępem, czy tłumią dźwięki, a jednocześnie stanowią istotny element wystroju wnętrza i elewacji. Z tego powodu warto poznać podstawowe rodzaje drzwi, proces ich produkcji, a także najpopularniejsze dostępne na rynku marki.
Rodzaje drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne, które nazywane są także wejściowymi, pełnią niezwykle ważną funkcję w każdym gospodarstwie domowym — chronią przed różnego rodzaju zagrożeniami i niepożądanymi osobami. Co więcej, główne drzwi do domu zabezpieczają także przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a także minimalizują hałas. Jakie występują popularne rodzaje tego rodzaju drzwi?
Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są drzwi antywłamaniowe, których specjalna konstrukcja zapewnia znacznie większą ochronę przed włamaniami. Mogą być stosowane w domach, lecz także w mieszkaniach. Ich skuteczność jest oczywiście potwierdzona specjalnymi certyfikatami.
Innym rodzajem drzwi wewnętrznych są modele metalowe. Charakteryzują się ogromną trwałością, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i skrajnie niesprzyjające warunki pogodowe. Najczęściej można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej.
W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowy, a także biurowym coraz częściej stosowane są drzwi zewnętrzne aluminiowe. W porównaniu do modeli stalowych są całkowicie odporne na korozję, a dodatkowo cechują się wyraźnie niższą masą. Świetnie prezentują się w zestawieniu z minimalistycznie wykonaną elewacją.
Rodzaje drzwi wewnętrznych
Drzwi wewnętrzne, jak ich nazwa wskazuje, stosowane są wewnątrz mieszkań i domów. Ich celem jest oddzielenie od siebie pomieszczeń, zapewnienie mieszkańcom prywatności, ale też poprawienie ich komfortu życia poprzez wpłynięcie na estetykę wnętrz. Podobnie jak w przypadku drzwi do mieszkania i domu, modele wewnętrzne występują w kilku różnych wersjach.
Bez wątpienia najczęściej spotykane są drzwi rozwierane, które otwierają się w jedną stronę. Na rynku występują modele jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Co więcej, zakupić można odmiany pełne, czyli całkowicie zabudowane, lub częściowo przeszklone.
Kolejnym popularnym rodzajem drzwi wewnętrznych są modele przesuwane. Ich cechą charakterystyczną jest sposób montażu i otwierania — znajdują się na specjalnych prowadnicach, które pozwalają na przesuwanie skrzydła wzdłuż ściany. Jest to idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, w których oszczędność miejsca ma szczególnie duże znaczenie.
Analizując rodzaje drzwi wewnętrznych, wspomnieć również trzeba o modelach harmonijkowych, które składają się jak harmonijka i świetnie pasują do garderoby lub małej łazienki, a także o drzwiach wahadłowych, które mogą być otwierane w obie strony.
Gdzie pasują drzwi — jak dobrać je do wnętrza i rodzaju elewacji?
Wybór drzwi do domu w Białymstoku i mieszkania powinien być podyktowany kwestią estetyki, oczekiwań użytkowników, lecz także potrzebną funkcjonalnością. Rzecz jasna drzwi zewnętrzne powinny diametralnie różnić się od modeli przeznaczonych do wnętrza. Jak właściwie dobrać odpowiedni rodzaj drzwi do ich zastosowania?
W przypadku drzwi wewnętrznych należy przede wszystkim wziąć pod uwagę styl wykończenia. Jeśli będą to wnętrza klasyczne, najlepiej sprawdzą się drzwi drewniane lub fornirowane. Polecane są modele w stonowanych kolorach, a także z eleganckimi frezami czy przeszkleniami. Takie modele są szczególnie zalecane do salonu, sypialni czy kuchni. Jeśli jednak będzie się miało do czynienia z wnętrzami nowoczesnymi, zdecydowanie lepszym wyborem będą drzwi minimalistyczne i o gładkiej powierzchni. Często w takim wypadku wybierane są modele szklane lub metalowe.
Dokonując wyboru drzwi zewnętrznych, warto wziąć pod uwagę, czy będą one przeznaczone do domu jednorodzinnego, czy mieszkania. W przypadku domów najczęściej wybierane są modele drewniane, stalowe lub aluminiowe. Muszą charakteryzować się odpowiednim wyglądem, dobrą izolacją termiczną, a przede wszystkim wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Drzwi zewnętrzne do mieszkań w bloku nie muszą chronić przed deszczem czy zimnem, lecz powinny cechować się o wiele lepszymi właściwościami antywłamaniowymi.
W jaki sposób produkowane są drzwi?
Proces produkcji drzwi zewnętrznych i wewnętrznych jest wieloetapowy i skomplikowany. Rzecz jasna kolejne czynności wynikają z zastosowanych materiałów i przeznaczenia, lecz z grubsza można określić kilka najważniejszych etapów. Podstawą jest oczywiście stworzenie projektu uwzględniającego wymiar drzwi, użyty materiał, a także rodzaj okuć itd. Kolejną czynnością jest przygotowanie materiałów — drewno, stal czy płyty MDF cięte są na odpowiednie fragmenty i przygotowywane do łączenia. Następnie przeprowadza się łączenie konstrukcji skrzydła i na koniec mocuje wybrane wcześniej okucia. Ostatnim etapem produkcji drzwi jest ich wykończenie i pokrycie powłoką ochronną.
Jakie są najpopularniejsze marki drzwi?
Na naszym rynku dostępnych jest wiele marek drzwi, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Do tych najczęściej wybieranych zaliczyć można:
– DRE — marka specjalizująca się w drzwiach wewnętrznych, ceniona za nowoczesne wzornictwo i dobry stosunek ceny do jakości,
– Pol-Skone – polska marka z Lublina wykonująca wysokiej jakości drzwi drewniane, okleinowane i malowane,
– Porta Doors — jeden z największych krajowych producentów drzwi, który oferuje ogromny wybór różnych modeli zewnętrznych i wewnętrznych.
Decydując się na konkretnego producenta, warto przede wszystkim przeanalizować ofertę i dobrać konkretne rozwiązania pod swoje potrzeby i oczekiwania.